سو استفاده داعش از احادیث آخر زمانی درتولیدات رسانه ای
66 بازدید
نحوه تهیه : فردی
محل انتشار : شبکه چهار سیما
تعداد شرکت کننده : 0

به گزارش آینده روشن،حجت الاسلام زهیر دهقانی آرانی مدیر گروه غرب و مهدویت مرکز تخصصی مهدویت، با اشاره به اهمیت وحدت در جامعه اسلامی گفت: وحدت یک شعار نیست بلکه یک ضرورت است که در حال حاضر ما با دشمنان زیادی در داخل و خارج روبرو هستیم که متاسفانه رو به رشد می باشد.

وی افزود: وجود چنین شرایطی این ضرورت را ایجاد می کند که مسلمانان کشورهای اسلامی یک همگرایی در مقابله با دشمنان داخل و خارج داشته باشند و این امر با چیزی غیر از وحدت امکان پذیر نخواهد بود.

مدیر گروه غرب و مهدویت مرکز تخصصی مهدویت ادامه داد: در دستورات موکد دینی بر اساس آیات سوره نباء آمده که خداوند می دانست که مسلمانان در یک جاهایی با هم اختلاف دارند اما در هر جایی اختلاف هست باید موارد لازم لحاظ شود.

حجت الاسلام دهقانی آرانی تصریح کرد: در چنین دوران و زمانی که دشمنان داخلی و خارجی در صدد تضعیف روابط میان مسلمانان هستند باید به مقوله وحدت توجه بیشتری صورت گیرد .

وی اظهار داشت: مهدوبت و منجی گرایی یک کلید واژه بسیار مهم برای وحدت در تمام مذاهب جهانی است حتی مذاهب غیر ابراهیمی نیز به منجی باور دارند وادیان بزرگ الهی نیز معتقد به منجی هستند که این نشان می دهد مشترکات زیادی بین مسلمانان جهان وجود دارد.

مدیر گروه غرب و مهدویت مرکز تخصصی مهدویت یادآور شد: در اسلام مهدویت اسلامی با عنوان یکی از مواد مهم مذاهب اسلامی بوده چرا که این اشخاص از کجا آمده که در همین راستا روایات زیادی از پیامبر اکرم(ص) نقل شده است و اهل سنت نیر در کتابهای خود آوده اند که شیعیان یک عنصر مهم و مشترک با عنوان مهدی در روایات آمده که فرزندی از نسل پیامبر ظهور خواهند کرد و دنیا را از عدل و قسط پر خواهد کرد.

حجت الاسلام دهقانی آرانی خاطر نشان ساخت: ۱۴ ویژگی مشترک در باب حضرت مهدی (عج) در بین شیعه و سنی وجود دارد که اگر هم اختلاقی باشد بسیار جزیی و کم است.

وی گفت: مهدویت یک عنصر مشترک است که می تواند از عوامل یکپارچگی مسلمانان باشد وباید گفت که به مهدی (عج) ایمان داشته باشید که دین حق را به جهان حاکم خواهد کردکه اگر این امر محقق شود ظلم برچیده می شود .

مدیر گروه غرب و مهدویت مرکز تخصصی مهدویت اذعان کرد:نویسندگان غربی نیز در کتابهای خود به مقوله مهدویت اشاره داشته اند و این نشان می دهد مهدویت در بین مسلمانان از استقبال خوبی برخوردار است.

حجت الاسلام دهقانی آرانی ابراز داشت:متاسفانه مهدویت با توجه به این ظرفیتهای عظیم که دارد اگر به متحدسازی درست توجه نشود و عناصر مشترک آن مهم و بلد نشود بین مسلمانان برداشت های ناصحیحی رخ خواهد داد و از مذاهب و علمای اسلامی و افراد فرصت طلب بین مسلمانان نفوذ پیدا می کنند.

وی ادامه داد: این محدودیت نیز در برخی مواقع سبب بروز تفرقه شده و فرقه هایی به وجود می آید که باعث جنگ می شود چرا که برخی حرکتهای افراطی سالیان اخیر در عالم اسلام همه منشاء و نقطه شروع بحث مهدویت به نفع خودشان بوده اند.

مدیر گروه غرب و مهدویت مرکز تخصصی مهدویت افزود: در همین راستا طالبان ۱۵ تا ۲۰ سال در افغانستان با استفاده از روایات پرچم های سیاه خود را در قلب مسلمانان جای دادند و گفتند ما حاملان پرچم سیاهی هستیم که پیشگام ظهور حضرت مهدی (عج) هستیم اما با جنایاتی که انجام دادند لکه ننگی در تاریخ شدند.

حجت الاسلام دهقانی آرانی بیان داشت: گروه های داعش نیز از احادیث آخر زمانی درتولیدات رسانه ای خود از جمله مجله (دابق) استفاده کرده و خود را مستحق این احادیث می دانند که داریم شرایط ظهور را آماده می کنیم.

وی تصریح کرد: علمای صاحب قلم و بیان و دارای جایگاه اجتماعی و مذهبی باید مسلمانان را بیدار کنند و لاجرم باید وحدت را حفظ و دنبال عناصر مشترک باشیم و یکپارچگی را حفظ نماییم و روی یک خط واحد حرکت کنیم و اجازه ندهیم موارد و مباحث اختلافی در بحثهای مهدویت پررنگ شود.

مدیر گروه غرب و مهدویت مرکز تخصصی مهدویت گفت: جهان اسلام باید تا می توانند اختلافها را از جامعه دینی حذف و وحدت را میان مذاهب اسلامی تقویت و حفظ کنند.